כמה שווים חייכם? בעלי רכב רבים בוחנים את מחיר החלפת הבלמים ברכב על-פי שיקול קצר טווח, כשהם משווים אותו למחיר הרכב ולהוצאות אחרות שיש להם, ואינם מתייחסים כלל לכך שהרכב הוא כלי בטיחותי החושף אותם ואת היקרים להם לסכנת חיים - יותר מכל דבר אחר. כאשר אתם מחליטים לתקן את הרכב בחלקים זולים, אתם אומנם חוסכים כסף, אבל גם מסתכנים במעורבות בתאונה נכות ומוות.

ישראל ניצבת במקום ה-6 מתוך 24 מדינות המערב בדירוג ההרוגים על פי ק"מ נסועה, פי 2 יותר הרוגים מאשר בגרמניה שבה אין הגבלת מהירות בכבישים המהירים. במדד שיעור ההרוגים בקרב הולכי הרגל מכלל הרוגי תאונות הדרכים, אנו ניצבים במקום ה-2, בהפרש מזערי מפולין הנמצאת במקום הראשון, עם שיעור גבוה פי 2 מאשר בגרמניה ופי 3 מארה"ב. מבחינת שיעור הילדים הנהרגים בתאונות דרכים, אנו נמצאים במקום הראשון, פי 2 מארה"ב ופי 4 מגרמניה. נתונים חמורים אלה מחייבים התייחסות רצינית גם למערכת הבלמים ברכב.

במבחן המציאות, פעמים רבות מה שנראה כעסקה טובה או כמחיר זול מתברר לעתים קרובות כהשקעה גרועה שמסתיימת במעקה הביטחון. המצב של צלחות ורפידות הבלמים אחראי לחלק משמעותי של תאונות הדרכים המתרחשות מדי שנה . רפידות בלם זולות מאריכות את מרחק הבלימה עד 8 מטרים בנסיעה עירונית, עובדה זו חייבת לשמש כאזהרה לכל בעלי הרכב והנהגים כנגד השימוש במוצרים בטיחותיים זולים.

גם מבחני השוואה שנעשים על דינמומטרים מוכיחים שמי שחוסך באיכות לא רק שמשלם יותר בסיכום הכולל, אלא גם לוקח על עצמו סיכונים בלתי מחושבים וגורם לנזק עקיף. בהשוואה לרפידות הבלם האיכותיות הפרש המחיר עומד על עשרות שקלים בודדים בלבד, והתמורה היא לא רק הגברת הבטיחות אלא שמירה על חיי שרות כפולים ומשולשים.